Biologia molekularna z genetyką cz. I 1100-2BB10
Program:
1. Pojęcie genomu. Wielkość i budowa genomu: porównanie genomu człowieka z genomami innych organizmów (bakterie, drożdże, rośliny). Chromatyna i różne jej stany; nukleosom i jego budowa. Budowa chromosomów. Kariogram człowieka. DNA telomerowy. Geny w genomie; rodziny genów. Organizacja genetyczna genomu prokariotycznego i eukariotycznego. Operony.
2. Genomika i jej odmiany (funcjonalna, porównawcza, teoretyczna, środowiskowa, różnic indywidualnych, farmakogenomika), proteomika, transkryptomika, interaktomika, metabolomika, bioinformatyka, biologia systemów znajomość w/w pojęć.
3. Struktura DNA i białka wiążące DNA. B-, A- i Z-DNA. Identyfikacja w DNA miejsc wiążących białko. Udział różnych rodzajów domen białkowych w oddziaływaniu z DNA.
4. Mechanizmy replikacji genomu prokariotycznego i eukariotycznego. Mutageneza. Mechanizmy naprawcze DNA. Drogi ewolucji genomu.
5. Inicjacja, elongacja i terminacja transkrypcji i ich regulacja u prokariota i eukariota. Dojrzewanie różnych rodzajów RNA; mechanizmy. Składanie pre-mRNA z udziałem małych jądrowych RNA; kompleksy spliceosomowe. „capping” i poliadenylacja. Redagowanie RNA.
6. Regulacja ekspresji genu na drodze transportu wewnątrzkomórkowego RNA i białek poprzez kompleksy porów jądrowych.
7. Mechanizmy biosyntezy białka w organizmach prokariotycznych i eukariotycznych. Potranslacyjna obróbka proteomu.
8. Mechanizmy enzymatycznej degradacji RNA.
9. Regulacja ekspresji genu z udziałem niekodujących cząsteczek RNA (siRNA, miRNA).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA:
Zna podstawowe zagadnienia współczesnej biologii molekularnej z genetyką
UMIEJĘTNOŚCI:
Potrafi samodzielnie śledzić najnowsze osiągnięcia w dziedzinie przedmiotu
POSTAWY:
Rozumie znaczenie zagadnień wchodzących w zakres wykładu dla medycyny oraz dla etyki.
Potrafi samodzielnie wyrobić określone postawy wobec współczesnych wyzwań badawczych na polu genetyki molekularnej.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny, w przypadkach wątpliwych również ustny. Możliwość zaliczenia egzaminu na podstawie dwóch kolokwiów: jednego w środku semestru, drugiego pod koniec.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: