Pracownia technik pomiarowych dla astronomów 1100-2A12
Celem zajęć jest zapoznanie studentów ze zjawiskami przepływu prądu elektrycznego w prostych i złożonych obwodach elektrycznych oraz z metodami pomiarów napięcia i natężenia prądu. Uczestnicy kursu uczą się posługiwania podstawowymi przyrządami pomiarowymi (oscyloskop, miernik uniwersalny) oraz urządzeniami wytwarzającymi stałe napięcia stabilizowane i zadane przebiegi zmienne (zasilacz stabilizowany, generator funkcji).
Zajęcia Pracowni składają się z pięciu sesji laboratoryjnych poprzedzonych zajęciami przygotowawczymi.
Laboratoryjne zajęcia praktyczne umożliwiają słuchaczom zapoznanie się z budową i zasadą działania układów elektronicznych złożonych z elementów dyskretnych i cyfrowych układów zintegrowanych.
Studenci samodzielnie budują obwody elektryczne na płytce drukowanej lub dedykowanej makiecie, podłączają do źródeł prądu oraz przyrządów pomiarowych.
Podczas kursu obok wiedzy o wybranych zjawiskach fizycznych słuchacze zdobywają umiejętność interpretacji danych doświadczalnych, oceny niepewności pomiarowych oraz porównywania z przewidywaniami modelowymi.
Program:
W ramach Pracowni należy wykonać pięć ćwiczeń laboratoryjnych:
1. Układy całkujące i różniczkujące RC i RL.
2. Obwód drgań elektrycznych RLC oraz szeregowy filtr rezonansowy.
3. Charakterystyka diody germanowej, krzemowej i diody Zenera
4. Charakterystyki tranzystora. Badanie charakterystyk wzmacniacza tranzystorowego.
5. Cyfrowe układy scalone: bramki logiczne, przerzutniki, liczniki, dekodery, realizacja indywidualnego projektu.
Każda sesja ćwiczeń laboratoryjnych na Pracowni elektronicznej poprzedzona jest zajęciami przygotowawczymi wprowadzającymi w podstawy fizyczne i specyfikę pomiarów.
Warunki zaliczenia:
Obecność na zajęciach laboratoryjnych jest obowiązkowa. Ewentualną nieobecność należy usprawiedliwić odpowiednim zaświadczeniem. Przewidywany jest termin dodatkowy dla osób, które z przyczyn losowych nie mogły uczestniczyć w przewidzianych planem zajęciach praktycznych.
Każde ćwiczenie wykonywane w ramach kursu Pracowni jest oceniane; ocenie podlega przygotowanie studenta do wykonania ćwiczenia sprawdzane w formie krótkiego testu pisemnego, sposób prowadzenia pomiarów oraz pisemne sprawozdanie z przeprowadzonego doświadczenia. Warunkiem zaliczenia ćwiczenia jest uzyskanie wszystkich pozytywnych ocen składowych. Ocena ze sprawozdania pisemnego ma przeważający wpływ na ocenę z danego ćwiczenia
Warunkiem przystąpienia do kolejnego ćwiczenia jest zaliczenie ćwiczenia poprzedniego.
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych oraz uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwium końcowego.
Ocena końcowa z Pracowni wystawiana jest na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych z ćwiczeń laboratoryjnych oraz oceny z kolokwium końcowego, przy czym ocena z kolokwium liczona jest z wagą 2.
Opis sporządził Wojciech Dominik, styczeń 2009.
Kierunek podstawowy MISMaP
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
1. Instrukcje do ćwiczeń oraz skrypty obejmujące wprowadzenie do kolejnych zagadnień dostępne na stronie
http://www.fuw.edu.pl/studia/pracownie/
2. T. Stacewicz, A. Kotlicki, Elektronika w laboratorium naukowym, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994
3. J.R. Taylor, Wstęp do analizy błędu pomiarowego. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1995.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: