Zastosowania fizyki jądrowej 1100-1ENZASFIZJAD5
Wykład obejmuje podane niżej tematy.
Oddziaływanie promieniowania z materią. Detekcja i detektory. Akceleratory i układy prowadzenia wiązki. Elektronika traktów pomiarowych. Podstawowe wiadomości o medycynie nuklearnej. Zastosowania fizyki jądrowej w przemyśle. Fizyka neutronów. Elementy fizyki reaktorowej. Typy i zastosowania reaktorów. Cykl paliwowy. Paliwo jądrowe i odpady promieniotwórcze. Energetyka jądrowa. Reakcje termojądrowe i fuzja jądrowa. Elementy fizyki plazmy. Ochrona radiologiczna, bezpieczeństwo jądrowe i dozór jądrowy. Awarie jądrowe i aspekty ekologiczne. Energetyka jądrowa, konwencjonalna i odnawialne źródła energii.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Rozumienie oddziaływania promieniowania jądrowego z materią. Znajomość narzędzi doświadczalnych fizyki jądrowej, w tym metod akceleracji i detekcji. Znajomość zastosowań technik jądrowych w medycynie i przemyśle. Rozumienie działania reaktora i elektrowni jądrowej. Wiedza o aktualnym stanie prac nad kontrolowaną fuzją termojądrową. Znajomość kierunków rozwoju energetyki jądrowej. Orientacja w różnych aspektach energetyki jądrowej.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie kolokwiów i egzaminu końcowego. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń. Dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu to trzy nieobecności.
Praktyki zawodowe
Nie
Literatura
A. Strzałkowski, „Wstęp do fizyki jądra atomowego”, Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1978
E. Skrzypczak i Z. Szefliński, "Fizyka jądra atomowego i cząstek elementarnych", Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1995
K.N. Muchin, "Doświadczalna fizyka jądrowa", Wydawnictwo Naukowo-Techniczne 1978
K.S. Krane, "Introductory nuclear Physics", John Wiley & Sons 1987
William R. Leo „Techniques for nuclear and particle physics experiments: a how-to approach”, Springer-Verlag 1994
Podstawową literaturę stanowią wybrane zagadnienia z powyższych pozycji. Przydatna będzie również tablica izotopów dostępna pod adresem http://www.nndc.bnl.gov/chart/ oraz inne materiały wskazane przez prowadzącego zajęcia.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: