Fizyka jądrowa 1100-1ENFIZJAD5
Na wykładzie studenci poznają budowę jądra atomowego w zakresie pozwalającym zrozumieć jego podstawowe własności, przemiany oraz reakcje z udziałem jader. Podane zostaną informacje o oddziaływaniach nukleonów i budowie najprostszego jądra - deuteronu, o materii jądrowej, o modelu gazu Fermiego oraz o podstawach modelu powłokowego. Omówione zostanie pojęcie izospinu, oddziaływań resztkowych, w tym zjawiska pairingu oraz deformacji jądrowej. Przedstawiony zostanie model Nilssona jąder zdeformowanych oraz tzw. modele kolektywne pozwalające opisywać ruchy wibracyjne i rotacyjne jąder. Podane zostaną informacje nt. przemian i reakcji jądrowych (m.in. rozszczepienia jader, wychwytu neutronu, przekazu nukleonów, fuzji, spalacji). Omówione zostaną podstawowe kierunki badań w współczesnej fizyce jądrowej zilustrowane przykładami współczesnych eksperymentów fizyki jądrowej i analizy ich wyników.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Rozumienie budowy i struktury jądra atomowego. Znajomość i umiejętność użycia podstawowych modeli jądrowych do opisu własności jader i ich przemian oraz do opisu reakcji jądrowych.
Orientowanie się w obecnym stanie wiedzy, głównych kierunkach badań i współczesnych pomiarach w dziedzinie fizyki jądrowej.
Kryteria oceniania
wykład i ćwiczenia do wykładu. Zaliczenie przedmiotu na ocenę na podstawie kolokwium i egzaminu. Warunkiem dopuszczenie do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń.
Literatura
1. A. Strzałkowski "Wstęp do fizyki jądra atomowego",
PWN 1979
2. R.F. Casten "Nuclear Structure form a Simple Perspective",
Oxford University Press, Second Edition, 2005
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: