Laboratorium optyki widzenia 1100-1BO29
Zajęcia laboratoryjne mają na celu doświadczalną ilustrację zjawisk odpowiedzialnych za powstawanie obrazu na siatkówce oka miarowego i niemiarowego. Studenci będą mogli obserwować obrazy "siatkówkowe" o obniżonej jakości wynikającej z obarczenia układu zadanymi wadami refrakcji oraz obserwować jak jakość obrazów poprawia się przy zastosowaniu właściwie dobranej korekcji. Niektóre ćwiczenia będą obejmowały część rachunkową np. wyliczenie zakresu akomodacji dla oka z wszczepioną soczewką pseudoakomodującą czy obliczenie mocy okularów dla korekcji oka bezsoczewkowego.
Program:
1. Budowa i badanie modelu oka miarowego, wyznaczenie zakresu i obliczanie amplitudy akomodacji.
2. Budowa modelu oka krótkowzrocznego i wyznaczanie korekcji do dali.
3. Budowa modelu oka nadwzrocznego i wyznaczanie korekcji do dali.
4. Wyznaczanie korekcji do bliży dla prezbiopa nadwzrocznego i krótkowzrocznego.
5. Obserwacja siatkówkowych obrazów astygmatycznych i wyznaczanie mocy soczewek sferocylindrycznych.
6. Budowa modelu oka z astygmatyzmem prostym (zwykłym) i wyznaczenie korekcji do dali z zastosowaniem szczeliny stenopeicznej.
7. Wyznaczanie powiększenia obrazu siatkówkowego i badanie wpływu wielkości źrenicy na jakość obrazu siatkówkowego przy różnego rodzaju ametropiach.
8. Korygowanie wady sferocylindrycznej z zastosowaniem szczeliny stenopeicznej oraz cylindra skrzyżowanego Jacksona.
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie wady refrakcji (krótkowzroczność, nadwzroczność, prezbiopię i astygmatyzm) oraz ich wpływ na jakość obrazu siatkówkowego.
Student potrafi zbudować modele oka obarczone różnymi wadami refrakcji na ławie optycznej. Wie, jak wyznaczyć punkt daleki oka i potrafi na tej podstawie skorygować wadę refrakcji, by osiągnąć najwyższą jakość obrazu siatkówkowego.
Kryteria oceniania
Do zaliczenia laboratorium konieczne jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej z co najmniej siedmiu ćwiczeń oraz zdanie praktycznego kolokwium końcowego. Na kolokwium student wykonuje wylosowany przez siebie element jednego z ośmiu ćwiczeń. Ocena końcowa jest średnią arytmetyczną z ośmiu ocen, tj. z ocen za siedem najwyżej ocenionych ćwiczeń i z oceny za kolokwium końcowe.
Studenci, którzy nie zaliczą tego przedmiotu będą wyrejestrowywani przez Dziekana z listy zarejestrowanych na Pracownię optometryczną I, odbywającą się w III semestrze.
Literatura
1. Andrzej Styszyński, "Korekcja wad wzroku - procedury badania refrakcji," wyd. II, Alfa-Medica Press, 2009;
2. Michael P. Keating "Geometric, Physical, and Visual Optics" Butterworth-Heinemann; 2 edition, 2002;
3. David A. Atchison "Optics of the human eye" Butterworth-Heinemann; 1 edition, 2000;
4. Ronald B. Rabbets "Bennett and Rabbett's Clinical Visual Optics" 4 edition, Butterworth-Heinemann; 2007.
5. A Keirl i C. Christie "Clinical OPtics and Refraction" Elsevier; 2007
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: