Fizyka II 1100-1BF21
Na wykładzie przedstawione zostaną podstawowe informacje z dziedziny elektryczności i magnetyzmu podsumowane w równaniach Maxwella.
Wykład, bogato ilustrowany pokazami, będzie obejmował następujące tematy:
1. Elektrostatyka. Prawo Coulomba, prawo Gaussa, praca w polu sił, potencjał, pojemność przewodnika.
2. Pole elektryczne w obecności przewodników. E=0 wewnątrz przewodnika, ładunki na powierzchni, pole prostopadłe do powierzchni przewodnika, ostrza.
3. Pole elektryczne w obecności dielektryków. Dielektryk w kondensatorze płaskim, wektory E, P, D, wnęki, pojemność kondensatora wypełnionego dielektrykiem.
4. Prąd stały. Równanie ciągłości, prawo Ohma, ciepło Joule'a, łączenie oporów, siła elektromotoryczna, prawa Kirchhoffa, zjawiska termoelektryczne.
5. Siły działające na przewodnik w polu magnetycznym. Siła Lorentza, siła Ampera, silnik prądu stałego, prawo Biota-Savarta, prawo Gaussa, prawo Ampera.
6. Prąd przemienny, indukcja elektromagnetyczna. Obwody prądu przemiennego, indukcyjność, indukcja wzajemna, transformator.
7. Pole magnetyczne w materii.
8. Podsumowanie - równania Maxwella.
Opis przygotował Adam Babiński, styczeń 2012
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
K_W01
zna i rozumie podstawowe prawa i koncepcje klasycznego elektromagnetyzmu, rozumie ich historyczny rozwój i znaczenie dla postępu nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych, poznania świata i rozwoju ludzkości
K_U01
potrafi posługiwać się aparatem matematyki wyższej i metodami matematycznymi fizyki przy opisie i modelowaniu podstawowych zjawisk i procesów fizycznych z zakresu elektyrczności i magnetyzmu, potrafi samodzielnie odtworzyć twierdzenia i równania opisujące podstawowe zjawiska i prawa obowiązujące w tej dziedzinie, potrafi przeprowadzić dowody tych twierdzeń i praw
K_U05
potrafi w sposób przystępny przedstawić i wyjaśnić podstawowe fakty dotyczące zjawisk i praw fizyki w zakresie elektryczności i magnetyzmu, a także skutecznie komunikować się zarówno ze specjalistami jak i niespecjalistami w tym zakresie
K_K01
jest gotów uczenia się przez całe życie
Kryteria oceniania
Elementami oceny są:
a) Obowiązkowe ćwiczenia. W ciągu całego semestru można opuścić bez usprawiedliwienia co najwyżej dwa terminy ćwiczeń.
b) Dwa kolokwia w ciągu semestru.
Zaliczenie ćwiczeń wymaga: obecności na ćwiczeniach i zebrania 50% punktów z obu kolokwiów
c) Egzamin pisemny i egzamin ustny.
Do egzaminu pisemnego przystępują osoby, które zaliczyły ćwiczenia.
Osobom, które zdadzą egzamin pisemny z wynikiem bardzo dobrym może zostać zaproponowana ocena odzwierciedlająca wyniki egzaminu i zaliczenia ćwiczeń. W przypadku kiedy proponowana ocena nie jest satysfakcjonująca będzie można zdawać egzamin ustny. Pozostałe osoby przystępują do egzaminu ustnego, ostateczna ocena będzie zależała od wyniku obu egzaminów oraz zaliczenia ćwiczeń.
Jeśli student/ka nie zaliczył/a ćwiczeń rachunkowych to ma prawo w sesji egzaminacyjnej zaliczać ćwiczenia rachunkowe podczas egzaminu pisemnego.
W przypadku zaliczenia w taki sposób ćwiczeń student/ka przystępuje do egzaminu pisemnego i ustnego w sesji poprawkowej.
W przypadku niezaliczenia ćwiczeń student/ka otrzymuje ocenę niedostateczną i przystępuje do egzaminu pisemnego i ustnego w sesji poprawkowej.
Na egzaminie poprawkowym: Jeśli student/ka uprzednio nie zaliczył/a ćwiczeń i otrzymuje ocenę niedostateczną z egzaminu pisemnego to ostateczną oceną z egzaminu poprawkowego jest ocena niedostateczna. Pozostałe osoby przystępują do egzaminu ustnego, ostateczna ocena będzie zależała od wyniku obu egzaminów.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Podstawowy podręcznik:
D. Halliday, R. Resnick, J. Walker, Podstawy fizyki, t. 3 ,PWN 2003, 2005, 2006
Podręczniki uzupełniające:
A. K. Wróblewski, J. A. Zakrzewski, Wstęp do fizyki, t. 2 część 1 i część 2, PWN 1991
Jan Gaj, Elektryczność i magnetyzm, Wydawnictwa UW, 2000
David J. Griffiths, Podstawy elektrodynamiki, PWN, 2001
R.P.Feynman, R.B.Leighton, M.Sands, Feynamana wykłady z fizyki, PWN, 2007
Zbiory zadań:
D. Halliday, R. Resnick, J. Walker, Podstawy fizyki, Zbiór zadań PWN, 2005
A. Hennel, W. Szuszkiewicz, Zadania i problemy z fizyki PWN, 1997
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: