Fizyka z matematyką II, ćwiczenia 1100-1BB21c
Na ćwiczeniach rozwiązywane są zadania związane tematycznie z zagadnieniami omawianymi na wykładzie Fizyka z Matematyką II.
Program:
1. Badanie zbieżności ciągów i szeregów funkcyjnych, wyznaczanie ich granicy/sumy, wyznaczanie promienia zbieżności szeregów potęgowych, rozwijanie funkcji w szereg Maclaurina lub Tarlora, obliczanie przybliżonych wartości funkcji;
2. Przedstawianie liczb zespolonych w postaci algebraicznej i wykładniczej, interpretacja geometryczna wyrażen otrzymanych z liczb zespolonych, wyprowadzanie tożsamości trygonometrycznych, rozwiązywanie równań w dziedzinie liczb zespolonych;
3. Rozwiązywanie układów równań liniowych, operacje na macierzach, wyznaczanie reprezentacji macierzowej operacji liniowych, wyznaczanie wartości i wektorów włanych macierzy;
4. Klasyfikacja równań różniczkowych, rozwiązywanie równań różniczkowych zwyczajnych rzędu pierwszego, rowiązywanie liniowych równań różniczkowych o stałych współczynnikach rzędu pierwszego i drugiego, zapisywanie równań rożniczkowych opisujących zjawiska fizyczne,;
5. Wyznaczanie stanów równowagi układów po usunięciu wewnętrznych odgraniczeń, wyznaczanie zmian energii wewnętrznej układu na spoób pracy i na sposób ciepła w różnych procesach termodynaicznych, wyznaczanie równań stanu układów z równania podstawowego, wyznaczanie parametrów termodynamicznych na podstawie znajomości energii stanów dostepnych dla cząstek układu makroskopowego.
Opis sporządził Jan Antosiewicz, listopad 2010.
Nakład pracy:
Ćwiczenia: 6 godzin tygodniowo = 90 godzin;
Powtórzenie rozwiązań zadań z ćwiczeń: 4 godziny tygodniowo = 60 godzin;
Przygotowanie do kolokwiów: 60 godzin;
Razem: 210 godzin
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Wiedza:
1. znajomość elementarnych metod rozwiązywania problemów z analizy matematycznej i algebry liniowej związanych z funkcjami elementarnymi, równaniami liniowymi (algebraicznymi i różniczkowymi).
2. znajomość podstawowych metod rozwiązywania problemów związanych z termodynamicznym i statystycznym opisem własnosci ośrodków materialnych w stanie równowagi termodynamicznej i procesów zachodzących przy dochodzeniu do stanu równowagi termodynamicznej,
Umiejętności:
1. posługiwanie się rozwijaniem funkcji w szereg Taylora oraz wzorem Eulera i stosowanie tych umiejętności w rozwiązywaniu problemów matematycznych i fizycznych.
2. układanie i rozwiązywanie równań różniczkowych pierwszego i drugiego rzędu i stosowanie tych umiejętności w rozwiązywaniu problemów fizycznych.
3. rozwiazywanie elementarnych problemów z termodynamiki jak określanie stanów równowagi termodynamicznej czy zmian wielkości parametrów termodynamicznych w różnych procesach.
4. umiejętność analizy termodynamicznych właściwości układów w oparciu o rozważania statystyczne.
Kryteria oceniania
Cztery kolokwia, każde w postaci 6 zadań z matematyki i fizyki lub łączących zagadnienia matematyczne i fizyczne w jednym zadaniu. Do zdobycia jest 72 pkt.
Wymaganiem wstępnym do uczestnictwa w ćwiczeniach jest zaliczenie częsci pierwszej tego Wykładu i Ćwiczeń z semestru zimowego. O dopuszczeniu warunkowym decyduje Dziekan. Ćwiczenia są intensywne i wymagana jest regularna praca własna przez cały czas ich trwania trwania. Każde rozwiązywanie zadania pzez studenta przy tablicy jest odnotowane i aktywność na ćwiczeniach daje do 10% punktów możliwych do zdobycia na kolokwiach, dopisywanych do końcowego bilansu punktów za ćwiczenia. Do zaliczenia ćwiczeń potrzebne jest zaliczenie dwóch z czterech kolokwiów.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
1. G. M. Fichtenholtz, Rachunek różniczkowy i całkowy, tom I, II i III, PWN, Warszawa.
2. I. M. Gelfand, Wykłady z algebry liniowej, PWN, Warszwa.
3. W. Krysicki, L. Włodarski, Analiza matematyczna w zadaniach, cz. I i II, PWN, Warszawa.
4. D. Halliday, R. Resnick, J. Walker, Podstawy Fizyki (Tom 1-5).
5. A.K. Wróblewski, J. Zakrzewski, Wstęp do fizyki, cz. I i II, PWN, Warszawa.
6. J. Jędrzejewski, W. Kruczek, A. Kujawski, Zbiór zadań z fizyki, t. 1 i 2, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, wyd. 12-te, 2002.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: