Analiza II 1100-1AF21
Drugi semestr wykładu z analizy matematycznej (Analiza II) przeznaczonego dla studentów fizyki składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy rachunku różniczkowego funkcji wielu zmiennych rzeczywistych. Druga część to podstawy teoretyczne i techniki rozwiązywania równań różniczkowych zwyczajnych.
Plan wykładu:
1. Funkcje wielu zmiennych rzeczywistych: elementy topologii przestrzeni Rn, ciągłość funkcji wielu zmiennych, pochodna, pochodna kierunkowa, cząstkowa, wzór Taylora
2. Ekstrema funkcji wielu zmiennych
3. Ważne twierdzenia: o lokalnej odwracalności, o funkcji uwikłanej, o rzędzie.
4. Elementy analizy na powierzchniach: opis krzywej i powierzchni, przestrzeń styczna, ekstrema funkcji wielu zmiennych na powierzchniach - ekstrema związane.
5. Całkowanie funkcji wielu zmiennych: całka Riemanna na Rn, twierdzenie o zamianie zmiennych, twierdzenie Fubiniego, całki niewłaściwe i całki z parametrem.
6. Równania różniczkowe zwyczajne: przykłady, elementarne metody rozwiązywania, twierdzenie o istnieniu i jednoznaczności rozwiązania zagadnienia Cauchy.
7. Równania różniczkowe liniowe: równania różniczkowe liniowe rzędu piewszego, układy równań liniowych rzędu pierwszego, równania różniczkowe liniowe wyższego rzędu o stałych współczynnikach, jednorodne i niejednorodne, równania różniczkowe liniowe wyższego rzędu o zmiennych współczynnikach, Wrońskian, twierdzenie Liouville'a.
8. Niektóre typy równań różniczkowych liniowych drugiego rzędu.
Opis przygotowała Katarzyna Grabowska, styczeń 2009
Kierunek podstawowy MISMaP
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Osoba, która zdała egzamin z Analizy II powinna
- umieć posługiwać się rachunkiem różniczkowym funkcji wielu zmiennych w zakresie pozwalającym na badanie własności tych funkcji takich jak ciągłość, różniczkowalność, ekstrema,
- umieć stosować rachunek całkowy do rozwiązywana problemów pochodzących z fizyki, takich jak znajdowanie momentu bezwładności brył sztywnych,
- znać podstawy teoretyczne i techniki rozwiązywania typowych równań różniczkowych zwyczajnych, w szczególności problemów o charakterze liniowym.
Kryteria oceniania
Szczegółowe warunki zaliczenia znajdują się na stronie K2 przedmiotu:
https://kampus-student2.ckc.uw.edu.pl/mod/forum/discuss.php?d=78521#p159000
zostaną także wysłane do wszystkich osób, które zapisały się na wykład.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
1. Walter Rudin "Podstawy analizy matematycznej"
2. G.M. Fichtenholz "Rachunek różniczkowy i całkowy" t.II i III
3. Paweł Urbański "Analiza II"
4. Andrzej Birkholc "Analiza matematyczna. Funkcje wielu zmiennych."
5. W.I Arnold "Równania różniczkowe zwyczajne"
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: